עורך דין מכרזים

פירוק שיתוף במקרקעין

הזכות לפרק שותפות במקרקעין מעוגנת בחוק המקרקעין כזכות בסיסית, העומדת לאדם כאשר הוא מצוי בפני שוקת שבורה מול שותפיו בקרקע. 

לא פעם נכנסים למשרדי לקוחות המצויים במקרה בו הם בעלי קרקע/נכס אשר היא שייכת לבעלים רבים נוספים, "מושע" (בדרך כלל לאחר אישור תב"ע ואיחוד וחלוקה או לאחר הורשה), ומנסים להבין מהן האפשרויות העומדות בפניהם למימוש הקרקע/הנכס.

לשמחתי, עם היצוג המשפטי הנכון, פירוק השותפות ומימוש הנכס הוא לא עסק מסובך כל כך כפי שנהוג לחשוב.

ע"פ חוק המקרקעין " כל שותף זכאי בכל עת לדרוש את פירוק השיתוף", דהיינו – שכל עוד השותפים אינם חתומים על הסכם שיתוף שמונע מהם לתבוע את הפירוק (ולא עבר הזמן הקצוב בחוק), כל שותף זכאי בכל עת לפנות לביהמ"ש ודרוש סעד של פירוק שותפות. 

במרבית מן המקרים יועמדו המקרקעין למכירה לכל המרבה במחיר ע"י מינוי כונס נכסים ע"י ביהמ"ש, וחלוקת התמורה לכל אחד מן השותפים ע"פ חלקו. עם זאת, לביהמ"ש סמכות להורות על דרכים אחרות למימוש המקרקעין, בדרך שנראית לו יעילה וצודקת יותר, למשל – מכירה לאחד השותפים שמבקש לרכוש את כולם.

מהי חלוקה בעין?הדרך העדיפה לפירוק השיתוף במקרקעין היא חלוקה פיסית של הקרקע בין השותפים, כל עוד אופי הנכס והוראות חוקי התכנון והבנייה מאפשרים זאת. החלוקה הזאת מכונה בחוק "חלוקה בעין" ובית המשפט רשאי, בהתאם לנסיבות, לקבוע תשלומי איזון לשם השוואת חלקיהם הנפרדים של השותפים בנכס קודם החלוקה.

במידה והמקרקעין אינם ניתנים לחלוקה פיסית, או במידה וחלוקה כזאת תגרום נזק או הפסד ניכר לאחד השותפים או כולם, אז ביהמ"ש יבחר במסלול של מכירה לצד ג'.

לסיכום, יש פתרון למקרקעין בשיתוף עם שותפים שאתם מעוניינים להיפרד מהם, זכות הפירוק, כאמור, היא זכות בסיסית, הזוכה לתמיכת בעמדתם של בתי המשפט.

למשרדנו נסיון עשיר בפירוק שותפיות במקרקעין ונשמח לעמוד לשירותכם.

***המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת

2.3/5 - (3 votes)
אלון לוי, עו"ד

אלון לוי, עו"ד

ליעוץ חייגו 09-9550777

שתף מאמר זה