דירה במתנה

המדריך להעברה ללא תמורה בין בני משפחה | אלון לוי משרד עורכי דין

בהרבה מקרים, אנו מעוניינים לבצע עסקאות נדל"ן בתוך המשפחה, למשל כאשר בן זוג מעוניין להעביר נכס מסויים גם על שם אשתו, או למשל כאשר הורים מעוניינים לתת במתנה נכס לאחד מלידיהם, או לחלופים כאשר אחים מעוניינים להעביר אחד לשני נכס ללא תמורה שאחד מהאחים קיבל בירושה/ללא תמורה מהוריהם. 
במקרים בהם אנו מעוניינים להעביר נכס ללא תמורה, עסקה שנקראת גם עסקת "מתנה" , ראה המחוקק לנכון להקל בתשלומי המיסים שיחולו על עסקה מהסוג הזה וזאת כמובן בתנאי כל לא שולמה כל תמורה בגין העברת הנכס. 

הגדרת המונח "קרוב" לפי סעיף 1 לחוק מיסוי מקרקעין: "קרוב" לאדם פלוני- (1) בן זוג (2) הורה, הורי הורה, צאצא, צאצאי בן זוג ובני זוגם של כל אחד מאלה (3) אח או אחות ובני זוגם (4) איגוד שהוא בשליטתו.

 הגדרת המונח "קרוב" בחוק מיסוי מקרקעין שונה מהגדרת המונח "קרוב" בתקנות מס רכישה.

מהם סוגי המיסים הקיימים בעסקת מקרקעין ? 

כאשר אנו עושים עסקה במקרקעין ישנם 2 מיסים עיקריים שצריך לשים לב אליהם ולבדוק את חבותנו בהם בטרם מבצעים עסקה.
הראשון : מס רכישה – מס הרכישה הוא מס הנגזר משווי מחיר המכירה והוא חל בעת רכישת מקרקעין, שיעור המס משתנה מעסקה לעסקה, תלוי בסוג הנכס ותלוי בנישום עצמו, למשל אדם אשר אין בבעלותו דירה יכול לרכוש דירה בפטור ממס רכישה עד לתקרה מסוימת המתעדכנת משנה לשנה. 

השני : מס שבח – מס שבח הוא מס המשולם בעת מכירת נכס מקרקעין והוא נגזר של ה"רווח" הנעשה בגין מכירת הנכס, לדוגמה: אם קניתי בית ב100 ש"ח ומכרתי אותו ב200 ש"ח אז לכאורה הרווחתי 100 ש"ח ועל החלק הזה צריך לשלם מס שבח, גם כאן שיעור המס משתנה מעסקה לעסקה, תלוי נכס ותלוי בנישום. אדם שזוהי דירתו היחידה והוא עומד בתנאים הקבועים בחוק יוכל למכור את דירתו בפטור ממס שבח. לכן יש לבדוק היטב את חבותכם במס שבח בטרם תבצעו עסקה במקרקעין. 
כמובן שקיימים מיסים נוספים כגון היטל השבחה אך במס זה אין הקלות בהעברת נכס ללא תמורה. 

 מהן ההטבות במס החלות בהעברת נכס ללא תמורה בין בני משפחה ? 

ע"פ סע' 62 (א) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963 מכירת זכות במקרקעין ללא תמורה מיחיד לקרובו פטורה ממס שבח. לעניין זה "קרוב" הוא אחד מאלה : 
בן זוג, הורה, הורי הורה, צאצא או צאצא של בן זוג, אח או אחות – רק לגבי זכות שקיבלו מהורה או מהורי הורה במתנה או בירושה. 
כלומר, מתנה לאח או אחות אינה פטורה ממס שבח, למעט העברה בין אחים של זכות במקרקעין שקיבלו מהורה או מהורי הורה במתנה או בירושה. 

נקודה חשובה : הפטור ממס שבח הוא פטור " מדומה", הפטור הזה הוא בעצם דחייה של תשלום מס השבח, בבואו של מקבל המתנה למכור את המקרקעין הוא יחוייב במלוא מס השבח לפי הסכום שנותן המתנה רכש. 

ע"פ תקנות 20 ו 21 לתקנות מס רכישה, בהעברת מקרקעין ללא תמורה מיחיד לקרובו, יהיה מס הרכישה שליש ממס הרכישה הרגיל אילולא היה משולם אם המקרקעין היו נרכשים בתמורה. 
החריג לכלל זה : העברת זכות בידרת מגורים ללא תמורה בין בני זוג המתגוררים ביחד בדירה, פטורה באופן מלא ממס רכישה. 

יש לשים לב כי מכירת דירה אשר נתקבלה במתנה לא תהיה פטורה ממס שבח אלא רק לאחר שתעבור תקופת צינון בת מספר שנים, המשתנה בהתאם לעובדה האם האדם גר בנכס בשנים האחרונות או לא, וכן תקופת הצינון מתחילה להיספר רק מהרגע בו הנישום עבר את גיל 18. 

משרדנו מעניק שירותי יייצוג בעסקאות מקרקעין פשוטות ומורכבות כאחד, צוות המשרד כולל עורכי דין בעלי ותק בתחום אשר יודעים לתת את הייצוג הטוב ביותר שניתן למצוא בתחום ונותן שירותים משפטיים בענף המקרקעין והנדל"ן . 

תחום המקרקעין הוא התחום המורכב ביותר מתוך שלל הענפים המשפטיים לכן נכון יהיה לבחור משרד עורכי דין אשר מתמחה מקרקעין ובעל נסיון בתחום. משרדנו כאמור מספק שירותים אלה בהצלחה להמון לקוחות מרוצים, אשר בניהם נכללים זוגות ויחידים אשר רוכשים את דירתם הראשונה, משקיעים, קבלנים, יזמים ועוד. השירות המשפטי כולל יצוג מול רשויות מיסוי מקרקעין וייעוץ בתחום וכן התנהלות מול הרשויות המקומיות לרבות מגרשים בחכירה ממנהל מקרקעי ישראל. 

לפרטים וקביעת פגישה ללא התחייבות חייגו 09-9550777

דרך מגדיאל 5, הוד השרון

בקרו בעמוד הפייסבוק https://www.facebook.com/AlonLevilaw/

***המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית

 

 
5/5 - (144 votes)
אלון לוי, עו"ד

אלון לוי, עו"ד

ליעוץ חייגו 09-9550777

שתף מאמר זה